bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
SSOH.cz Veřejnost Aktivity školy Napsali o nás

Napsali o nás...

MŮŽEŠ: Akademie Janské Lázně

Můžeš 1/2014 - str. 18 - 19
15. 1. 2014
Obchodní akademie Janské Lázně slaví 20 let od svého založení. Nová ředitelka Jana Marešová má velké plány. Od letošního roku ponese škola jméno Olgy Havlové.
MŮŽEŠ: Akademie Janské Lázně

Krkonošské městečko Janské Lázně se proslavilo především léčbou obrny, ale i jiných neduhů pohybového aparátu. V posledních měsících se hodně mluví o budoucnosti zdejších státních lázní. Pro turisty a lyžaře představují malebné horské středisko s lanovkou na Černou horu a sjezdovkou. Pro nemálo lidí s postižením je to však také místo, kde vystudovali střední školu. Před dvaceti lety zde totiž vyrostla speciální obchodní akademie spojená s obchodní a praktickou školou pro tělesně postižené.

Akademie je s lázněmi provázána

Akademie nemá s lázeňským podnikem formálně nic společného. Provázanost je však jasná. Mladí lidé, kteří prošli dětskou léčebnou Vesna, znají Janské Lázně a o akademii vědí často právě díky léčebnému pobytu. Úpadek lázní by tak mohl představovat potíže i pro samotnou školu, přestože ta nedostatkem studentů momentálně netrpí. Současný počet 102 se blíží plnému stavu. Většina ze studentů zde zároveň bydlí na internátu, a to často skoro celý rok. Domů nezřídka jezdí jen na významnější prázdniny, tedy tak pětkrát šestkrát do roka. Pocházejí z různých koutů republiky, někdy i dost vzdálených. Ovšem denně většinou nedojíždějí ani ti, kteří to mají „za humny“, protože dopravní obslužnost není nejlepší. Tohle místo je vůbec tak trochu stranou a žije si svým životem.

Důvodů je hned několik. Janské Lázně samy o sobě nejsou tepající velkoměsto. Čas tu plyne poklidným tempem, zejména mimo lázeňskou sezonu. A akademie má uvnitř toho ještě svůj vlastní svět. Tvoří ji komplex budov architektonicky zdařile zabudovaných do stráně nad centrálním náměstím. Jednotlivé stavby propojují prosklené chodby, které vzhledem ke své délce a sklonu fungují jako dobrá posilovna. Kopce čekají studenty uvnitř i venku. Elektrický vozík se tak stává dvojnásob užitečnou pomůckou. Přesto studenty odpoledne potkáte na různých místech Jánek, kavárny a hospůdky nevyjímaje.

Sportovci jsou tu aktivní

To však neznamená, že by se zde studenti nudili. Právě naopak. Na akádě, jak své škole familiárně říkají, se odehrává celá řada mimoškolních aktivit. Nejvýrazněji vyčnívají především ty sportovní. Janské Lázně se díky zdejšímu sportovnímu klubu staly centrem florbalu na vozíku a lyžování na monoski. Působí tu ale také divadelní spolek Arnošt, pořádají se módní přehlídky, vznikají různé rukodělné výrobky atd. Pravidelnou tradicí se staly Vánoční akademie nebo Velikonoční dělánky pro veřejnost.

Na své působení zde vzpomíná bývalá studentka Iva Zemková. „Já během studia v Jánkách trávila většinu roku, protože jsem bydlela v Chomutově, což je na častější dojíždění daleko. Nejprve jsem se toho bála – malé město, tuhá zima, kopce –, ale nakonec to bylo docela dobré. Fajn bylo hlavně propojení celého komplexu. Škola, rehabilitace, bazén, tělocvična a internát pod jednou střechou.“ Zdejší studium vlastně hodně ovlivnilo Ivin budoucí život. „Seznámila jsem se tu s florbalem na elektrických vozících, kterému se dnes věnuji nejen jako hráčka, ale i pracovně,“ vypráví předsedkyně klubu EWSC Jaguars Praha. Využije tak znalosti z účetnictví i dalších ekonomických předmětů. Dnes žije v Praze, kde také vystudovala magisterský obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě.

Vysoká jako cíl

Na vysokou školu by rád jednou šel i současný student 2. ročníku obchodní akademie Jiří Valeš. Na první pohled se zdá, že tenhle sympatický mladý muž ani žádný handicap nemá. Před časem ovšem prodělal vážnou operaci nádorového onemocnění. „Vyhovuje mi místní individuální přístup, který je možný díky méně početným třídám. Tempo je pomalejší a učitelé jsou v pohodě,“ poukazuje na fakt, že čtyřletý obor s maturitou je rozvržen do pěti let. „Ale určitě se tu nenudíme. Sportujeme a jezdíme za kulturou,“ usmívá se dvacetiletý Plzeňák, který si dovede i představit, že by ve zdejším kraji zakotvil natrvalo.

Přestože současní i bývalí studenti jsou spokojení, nová ředitelka Jana Marešová vidí stále prostor ke zlepšování a má velké plány. „Chceme do budoucna naše vzdělávací obory hodně přizpůsobit konkrétním požadavkům trhu práce,“ vysvětluje žena, jejímž minulým profesním působištěm byl právě úřad práce. „Zatím jsme stihli přistoupit spíš k vnějším úpravám. Interiér školy i pokojů dostává barevnější kabát a rozhodli jsme se také pro změnu názvu. Od ledna 2014 tak naše škola nese jméno Obchodní akademie Olgy Havlové.“

Jméno první manželky prezidenta Václava Havla je spojeno se začátky školy. Na tu dobu vzpomíná Karel Nosek, který byl na akademii donedávna ředitelem a dnes zde působí jako vedoucí speciálního pedagogického centra. „V Janských Lázních existovala malá a velmi nevyhovující obchodní škola pro tělesně postižené. Do situace šťastně zasáhl listopad 1989. Díky němu padl plán na vybudování megalomanského rekreačního zařízení a uvolněné prostředky bylo možné využít na výstavbu velkoryse pojaté speciální školy. Troufám si říci, že dnes by něco takového vybudováno nebylo.“ Dodejme, že zřizovatelem je ministerstvo školství.

Za uplynulých dvacet let si škola vybudovala renomé především díky komplexnosti svých služeb. Lokální propojení se známým lázeňským městem jí dosud také velmi svědčilo. Věřme, že akademii, lázním i městu samotnému se bude dařit i v budoucnu. Bylo by to užitečné pro všechny zúčastněné, především pro lidi s tělesným postižením, kterých se to týká nejvíc.

Radek Musílek